ADIYAMANLI İŞ ADAMI DREJ HÜSEYİN VE DREJ GÖKHAN’IN MUTLU GÜNÜ

İstanbul’da belirli işadamları arasında yer alan Adıyamanlı işadamı drej Hüseyin'nin oğlu Drej Gökhan Gün yapıcı ailesinin oğlu arda’ya kivre oldu.
Bu haber 2016-08-26 08:38:48 eklenmiştir.

İstanbul’da belirli işadamları arasında yer alan Adıyamanlı işadamı drej Hüseyin'ninoğlu Drej Gökhan Gün yapıcı ailesinin oğlu arda’ya kivre oldu.

Önceki gece osdo düğün salonunda yapılan sünnet törenine çok sayıda davetliler ve drej ailesi katılım sağladı. Ulusal sanatçı Kemal Arda’nın seslendirdiği parçalarla misafirler doyasıya eğlendi.

Konu ile açıklamarda bulunan Gökhan GÜN “öncelikle katılım sağlayan dostlarıma teşekkürü bir borç olarak bilirim hepizin ayağına sağlık bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayarak yanımızda bulunduz.  Kirvelik, ailelere kuşaklar boyunca sürecek bir yakınlık kazandırır. İki aile arasında eski bir yakınlık varsa, onu pekiştirir. Kan bağı olmasa bile, sünnet olan çocukla kirvesinin kızı kardeş sayılırlar ve birbiriyle evlenemezler. Çocuk büyüdükten sonra iş-güç edinmesinde ve evlenmesinde babası kadar kirvesinin de söz hakkı olur. Türkiye'de Doğu Anadolu'da herhangi bir dosta ya da arkadaşa "kirve" diye hitap etmek, ona duyulan sevgi ve saygının yüksekliğini gösterir” dedi

Daha sonra konuşan iş adamı drej Hüseyin GÜN “ Aleviliğin köklü geleneklerinden biri olan ve bugün bile canlığıyla yaşayan bir kurum vardır. Bu tarikatta büyük bir önemi olan, kirvelik kurumudur. Çünkü bir rivayete göre Hz. Muhammed dahi torunları Hz. Hasan’la Hz. Hüseyin'i sünnet etmiş ve bizzat kendisi de kirvesi olarak bu işe önem vermiştir.

Kirve olan iki aile, birbirine akrabalıktan da daha yakın bir bağla bağlanmış olurlar. Bu iki aile arasında, musahiplikte de olduğu gibi, kız alıp verilmesi bir dinsel tabudur. Çünkü, kirvelerin arasına 12 İmam kanı akmış ve ona ikrar verilmiştir.

Ehlibeyt inancı ve kutsallığı Alevilikte, çok yüksektir ve onun için, kirvelik çok yüce bir görevdir. Hz. Muhammed'in dostluğunun kurulduğu inancı olduğundan kutsaldır. Kirveler birbirlerine her zaman sever, sayar ve saygı gösterirler. Sadık ve bağlı kalırlar.

Kirvelik, Alevi kültür ve geleneklerinden oluşan temel üzerinde güçlü bir ahlak sistemi geliştirmiş ve bunu içinde uygulanmıştır. Kişiye kendi özbenliğinden kötülüklerden arınmayı, diğer insanlara sevmeyi saymayı ve toplum içinde sevgiyi ve barışa yönelmeyi etkin bir biçimde öğretmiştir.

Kirve, sünnet törenin en önemli kişilerden biridir. Kirveye daima saygı ve hürmet gösterilir.

 

www.adiyamancelikhantutuncusu.com

Önceki tarihlerde, büyük anlaşmamazlıkları, kan davalarını ve aşiret arası ilişkileri düzene kavuşturmak için, kirvelik tutulurdu. Verilen değerden ötürü, kanlar bağışlanır, küskünler giderilir, anlaşmamazlıklar tatlıya bağlanmış olurdu. Bu bakımda önemi çok büyüktür. Bu, günümüzde ne kadar şartlar ve ortam değişmiş ise de sayılan eski kirvelik nedenleri, bugün için de aynı şekilde geçerlidir.” dedi

 

 

 

  

ETİKETLER : adıyaman adıyaman haberleri drej gökhan drej ali kivrelik sünnet yapıcı ailesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

sanalbasin.com üyesidir
© Copyright 2014 Adıyaman Nabız. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
SİYASET
DÜNYA