ŞAH (KAROTİS) DAMARI HASTALIĞI


Bu makale 2017-04-06 16:00:37 eklenmiş ve 1011 kez görüntülenmiştir.

    Şah damarı beynimizi besleyen ve bu sebeple hayati önem arz eden atar damardır. Dünyadaki tüm ölümlerin 2. sırasında inme gelmektedir. Şah damarı darlığı veya tıkanıklığı inmeye sebep olduğundan bu damardaki darlıkların zamanında teşhis ve tedavi edilmesi hayati önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalar karotid darlık olan hastaların %70 inde inme riski olduğunu göstermektedir. Bu damarda ki darlıkların başlıca sebebi aterom plakları (damar sertliği) dır. Damar sertliği damarın iç tabakasının yağ ve kalsiyum çökmesine bağlı zamanla damar çapının daralması veya tıkanması ve beyine giden kan akımının bozulması anlamına gelmektedir. Ve bunun neticesinde beyinde geçici iskemik ataktan (geçici felç) kalıcı beyin hasarı ve hatta ölümle sonuçlanabilen inme ortaya çıkar. Hastalarda klinik olarak bulantı, kusma, yüzde uyuşma, gözde perdelenme, konuşma bozukluğu, denge kaybı ve kol-bacak uyuşukluğu, taraf felçliğinden ölüme kadar geniş bir yelpazede bulgular olabilir.

 

            Risk grubunda olan hastalara doğru zamanda tanı konulması halinde hastanın hayatını kurtarmış oluruz. Özellikle 40 yaş üstü kişiler, sigara içiciliği, diabet, hipertansiyon, ailesel kolesterol ve lipid yüksekliği olanlar ve romatizmal damar hastalığı olanlar yüksek risk grubudur. Bu kişiler takip, kontrollerini doğru zamanda ve bu konuda deneyimli hekimlere baş vurarak şah yani karotid damarlarını kontrol etmelidirler.

 

            Karotid darlığa ilk aşamada Renkli Doppler Ultrasonografi ile tanı konulur. Darlığın derecesine ve aterom plağının tipine bakılır, kan hemodinamiği (akım hızı, şekli) ile ilgili ölçümler alınır. Bu şekilde özellikle darlık derecesi %60 üzeri olan ve klinik olarak gerekli görülen hastalara uygun tedavi planlanır. Bu tedavi genellikle endovasküler (damar içi) stent tedavisidir. Stent tedavisinden önce Renkli Doppler ile darlık tanısı konulan hastalara duruma göre Bilgisayarlı Tomografi Anjiografisi veya MR Anjiografisi yapılarak tanı desteklenir. Ancak kasık anjiosu mutlaka yapılarak kesin tanı konulur. Şah damarına stent takılması kasık anjiosu (DSA) eşliğinde yapılır. Tedavi veya stent takılması deneyimli merkezlerde ve genellikle Nöroradyologlar tarafından yapılmalıdır. Stent tedavisine gerek görülmeyen hastalar genellikle kan sulandırıcı ilaçlar ile tedavi edilir. Medikal veya invazif tedavi edilen hastaların takipleri Radyologlar ve Nörologlar ile birlikte yapılır. Takipte yine Renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi ilk planda yapılır.

 

 

 

 

            Özetle Şah Damarı Hastalığı kolay tanı konulduğundan ve tedavi yapılabilindiğinden özellikle yüksek riskli hastalar taramalarını biran önce yapmalıdırlar. Bu taramaları bu konuda deneyimli Radyologlar yapmalıdır. Benim tavsiyem ise özellikle 40 yaş üstü tüm kişilerin bu taramaları yaptırmalarıdır. Unutmayalım ki karotid arter kalbin aynası olup bu damardaki darlık ve tıkanıklıklar aynı zamanda başta kalp damarları olmak üzere vücudun başka damarlarında da damar sertliği, darlık veya tıkanıklık olacağını işaret eder. Sağlıkla kalın...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Gazete Manşetleri

sanalbasin.com üyesidir
© Copyright 2014 Adıyaman Nabız. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
SİYASET